بهترین فیلم های سینمایی کره ای

لیست ها همیشه جالب و چالش برانگیز هستند. در مورد بهترین ، استاندارد در وسط قرار دارد. بر چه اساسی بهترین افراد انتخاب شدند؟ لیست بهترین فیلم های کره ای حاصل مطالعه دقیق سینمای کره جنوبی است.

هنگام انتخاب بهترین ، آب و هوا بر رتبه بندی تأثیر می گذارد. آیا باید انتظار داشته باشیم که بدانیم فیلم ها هنوز با گذشت زمان به خاطر خواهند آمد؟ برخی از فیلم هایی که در آن زمان سر و صدای زیادی به پا کردند ، به مرور اعتبار خود را از دست داده اند.

شیری ، یک فیلم اکشن در سال ۱۹۹۹ در مورد چالش های بین کره جنوبی و کره شمالی ، از لیست حذف شد. کیم کی دوک و هنگ سانگ سو که پتانسیل خوبی داشتند ، به دلیل تعداد محدود فیلم ها ، هر کدام برای دو فیلم انتخاب شدند.

ما فیلم های ساخته شده توسط بونگ جون هو ، پارک چان ووک و کیم جی وون را در خارج از کره کنار گذاشتیم تا فرهنگ محلی کره ای را برجسته کنیم. ناگفته نماند که آثار قابل توجهی در بین این فیلم ها وجود دارد.

بهترین فیلم های سینمایی کره ای

کیم جی-یانگ، متولد ۱۹۸۲

فیلم سینمایی کره ای برتر

عنوان کره‌ای: (۸۲년생 김지영 (۸۲nyeonsaeng Kimjiyoung | کارگردان: کیم دو-یانگ | بازیگران: جونگ یو-می- گونگ یو | ژانر: درام

در این سایت ما به فیلم‌هایی بها می‌دهیم که از ارزش اجتماعی برخوردارند. از همین رو فیلم سینمایی «کیم جی-یانگ، متولد ۱۹۸۲» راه خود را به لیست بهترین فیلم‌های کره‌ای سال ۲۰۱۹ باز کرد.

این فیلم سؤال های مهمی را درباره پویایی جنسیت‌ها در جامعه کره پیش می‌کشد و درنتیجه آن بحث‌های جنجالی و گفتمان‌های سیاسی، بیش از هر فیلمی پیرامون آن را فراگرفته است.

بر اساس رمانی با همین نام، فیلم کیم جی-یانگ، متولد ۱۹۸۲ بر روی زنی به نام جی-یانگ (جونگ یو-می) متمرکز است. کیم محبوب‌ترین نام دختر برای نوزادان متولدشده در سال ۱۹۸۲ میلادی است، چیزی که موقعیت او را به‌عنوان “مانند سایر زنان” بودن تحکیم می‌کند. فیلم با سرعتی آهسته و آرام زندگی او را در نقش مادری ساده دنبال می‌کند. اما در این راه، توهین‌هایی را که وی در زندگی روزمره‌اش بر سر کار، در مکان‌های عمومی و در جمع‌های خانوادگی به خاطر انتظارات سنتی از جنسیت او تحمل می‌کند را نیز به خوبی به نمایش می‌گذارد.

میلیون‌ها زن کره‌ای، باشخصیت کیم جی-یانگ هم ذات پنداری کرده‌اند. این فیلم به لطف درصد بالای بینندگان زن صدرنشین باکس آفیس شد. از طرف دیگر، آقایان این فیلم را چندان جذاب نیافتند.

پیغام حامی حقوق زنان فیلم با جنبش Metoo همگام است، این جنبش در کره جنوبی باعث شد بسیاری از زنان درباره زن ستیزی‌های موجود در کره صحبت کنند، اما از سوی دیگر جرقه عکس‌العمل‌های برنده‌ای از جانب مردان کره‌ای را نیز زده است. کیم جی-یانگ بیش‌ازپیش آتش مبحث انتظارات جنسیتی کره جنوبی را شعله‌ور کرده  و حتی ظاهراً باعث جدایی تعدادی از زوجین نیز شده است. برای ما، این مدرک کافی در تثبیت مقام فیلم کیم جی-یانگ به‌عنوان اثری  تأثیرگذار ازنظر اجتماعی است.

فیلم های پیشنهادی: بهترین فیلم های جادوگری

انگل (Parasite)

فیلم انگل

  • کارگردان: بونگ جون-هو
  • بازیگران: سونگ کانگ-هو، لی سون-کیون، چو یئو جئونگ
  • تاریخ اکران: ۲۰۱۹

انگل فیلمی بود که توجه جهانی را نسبت به سینمای کره جنوبی برانگیخت. این‌طور نیست که سینمای این کشور تا پیش از این به کلی مغفول واقع شده باشد اما سطح موفقیت انگل چنان گسترده بود که تقریبا هر مخاطبی در هر جای جهان چیزی از این فیلم شنید یا دید.

موفقیت خیره‌کننده انگل توجه دوباره را به سینمای کره الزامی کرد و آثار بونگ جون-هو را هم زیر ذره‌بین قرار داد. احتمالا تا به امروز بخش قابل توجهی از مخاطبان درباره انگل چیزهایی خوانده‌اند یا به تماشای فیلم نشسته‌اند. اما اگر انگل را سوای جوایز و افتخاراتش ارزیابی کنیم خواهیم دید که این اثر سینمایی صرفا بابت نخل طلای جشنواره کن یا اسکار بهترین فیلم بین‌المللی، به اثر مطرحی تبدیل نشد بلکه یکی از دلایل مهم توجه‌برانگیز بودنش، ویژگی‌های مرکزی آن بود.

کدام ویژگی‌ها؟ انگل فیلمی بود به‌هنگام، با فیلم‌نامه‌ای هوشمندانه، فضایی ترکیبی از ژانرهای گوناگون و البته واجد طنز سیاه خاص بونگ جون-هو.

گرچه برخی از مخاطبان و سینمادوستان معتقدند شاید انگل بیش از حد و به شکلی اغراق‌آمیز تحسین‌شده است و ممکن است سایر آثار سینمای کره را به آن ترجیح دهند اما در هر حال نمی‌شود نادیده گرفت که فیلم بونگ جون-هو توجه تعداد بیشماری از منتقدان و هیات داوران جشنواره‌های جهانی را برانگیخته است و در عین حال با تحسین مخاطبان بسیاری در سراسر جهان مواجه شده؛ توجهی که با در نظر داشتن حجم گسترده‌اش نمی‌توان به‌سادگی از کنارش عبور کرد.

فیلم Train To Busan

کارگردان: یان سنگ هو

سال انتشار: ۲۰۱۶

نمره در متاکریتیک: ۷۲

یان سنگ هو در سال ۲۰۱۶ یکی از جذاب‌ترین، احساسی‌ترین و البته وحشتناک‌ترین فیلم‌های زامبی محور ۲۰ سال اخیر را روانه دنیا کرد. این فیلم به طور کلی ماجرای قطاری است که به سمت شهر بوسان در حرکت است اما موضوعات مهمی درون داستان فیلم وجود دارند. این فیلم به نحوه رفتار با مردم فقیر و نگاه افراد رده بالای جامعه به آن‌ها در حالی که مرگ در انتظار همه آن‌ها است، می‌پردازد. همچنین موضوعاتی مثل والد بودن، رستگاری و داشتن اراده درست در زمانی که مرگ به رو رویتان نشسته در قطار بوسان بسیار پررنگ هستند.

جدا از این‌ موارد، این فیلم احساسی که مملو از زامبی است ماجرای پدری را تعریف می‌کند که می‌خواهد دختر خود را به خانه‌ مادرش در بوسان ببرد و در طرف دیگر مردی عضلانی با همسر باردار خود در دنیای بی‌رحم فیلم، درحال سفر است. در طی داستان هر دوی این افراد حاضرند هرکاری برای محافظت از جان انسان‌های با ارزش زندگیشان انجام دهند و در همین حین یاد می‌گیرند که پدر بودن چه معنایی دارد. این فداکاری‌ها در آخر به پایانی رضایت‌بخش در عین حال دلخراش منجر می‌شوند که در هیچ فیلم زامبی دیگری نمونه‌اش یافت نمی‌شود.

مردی از ناکجاآباد (The Man from Nowhere 2010)

بهترین فیلم های کره ای -مردی از ناکجاآباد

داستان این فیلم درباره سرباز سابق نیروی‌های ویژه است که اکنون به‌عنوان نگهبان یک امانت‌فروشی روزگار می‌گذراند. در اثر وقایعی، او درگیر مبارزه با یک گروه قاچاقچی اعضای بدن می‌شود تا تنها دوستش را نجات دهد. این فیلم امتیاز کامل ۱۰۰ از سایت روتن را دریافت کرده است.

شیون (The Wailing‎)

فیلم شیون

  • کارگردان: نا هانگ-جین
  • بازیگران: کواک دو-وان، هوانگ جونگ-مین، جون کونیمورا
  • تاریخ اکران: ۲۰۱۶

احتمالا اقدام به دیدن یک فیلم ۲ ساعت و ۳۶ دقیقه‌ای که تحت نام فیلم ترسناک شناخته می‌شود خود کمی ترسناک به نظر برسد. اصولا فیلم‌های ترسناک به این معروفند که از زمان به شکل فشرده‌ای استفاده می‌کنند؛ زمان را صرف دیالوگ‌ها یا تفاسیر بیهوده نمی‌کنند و ریتم نسبتا تندی دارند؛ احتمالا به دلیل نیازهای ژانر.

به هر حال از این زاویه «شیون» فیلمی است که نمونه به حساب می‌آید؛ اثری که از هر دقیقه‌اش به بهترین نحو و کامل‌ترین شکل ممکن استفاده کرده. یک ویژگی مهم شیون این است که هیچ یک از نقاط قوتش را کش نمی‌دهد. در واقع مدام چیزهای جدیدی در آستین دارد و از این طریق جذب‌تان می‌کند. فیلم نمی‌گذارد هیچ یک از ایده‌هایش پژمرده شود.

چرا؟ شاید به این دلیل که با یک فیلم ترسناک متوسط و معمولی روبه‌رو نشده‌اید. با فیلمی طرفیم که حتی در قواعد ژانر هم نمی‌گنجد؛ در واقع گرچه به یک ژانر متمایل است اما به کلی خود را به یک ژانر متعهد نمی‌کند. این را هم باید یکی از ویژگی‌های خوب بعضی از آثار موفق سینمای معاصر کره جنوبی در نظر آوریم.

شیون داستان دهکده‌ای را روایت می‌کند که پس از ورود یک غریبه دچار انتشار یک بیماری اسرارآمیز می‌شود. پای یک پلیس به ماجرا باز می‌شود که باید برای نجات جان دخترش معمای انتشار این بیماری را حل کند.

فیلم های پیشنهادی: بهترین فیلم های جنیفر لارنس

نا هانگ-جین کارگردان فیلم سینمایی شیون راضی به ساخت اثری یکنواخت و معمولی نبوده است؛ او قصد ساختن فیلمی باشکوه و گیرا را داشته. با در نظر گرفتن تنوع بصری اثر باید گفت تا حد زیادی نیز در این هدف موفق بوده است.

در حالی که به تماشای این فیلم ۱۵۶ دقیقه‌ای می‌نشینید قرار است شاهد وقایع و گره‌گشایی‌ مسائل گوناگونی باشید که هیچکدام‌شان خسته‌کننده یا بی‌معنا نیستند. هنگامی که فیلم به شکل غافلگیرکننده‌ای از زیرژانر ترس فراطبیعی به وحشت جسمی می‌رسد ممکن است لحظه‌ای گمان کنید که از روند فیلم عقب افتاده‌اید اما به سرعت دوباره نبض اثر را به دست می‌گیرید.

در شیون همه چیز روی حساب و کتاب بنا شده، هر چیزی منطق خاص خودش را دارد و مهم‌تر اینکه همه جزئیات فیلم به طرز وحشتناکی جذاب است.

درباره‌ی میزبان مووی

حتما ببینید

بهترین فیلمهای تروریستی

بهترین فیلمهای تروریستی [بهترین از اینا نیس!]

“تروریسم” ، “عملیات تروریستی” و “تروریست” واژه های ترسناکی هستند که مردم عادت دارند هر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *