چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

برای بسیاری از افراد ، اولین قدم داشتن عشق و علاقه برای ایجاد یک رابطه سالم و رو به رشد است ، اما عشق هنری است که باید در آن سرمایه گذاری کنید ، از آن بیاموزید و برای تسلط بر آن تلاش کنید. رابطه سالم به عوامل زیادی بستگی دارد. تجربیات گذشته شما از روابط عاطفی ، تجربیات عاطفی دوران کودکی با والدین ، ​​اعتقادات و نظرات شما در مورد یک رابطه سالم و پرتحرک ، بر کیفیت روابط شما تأثیر می گذارد. یک رابطه سالم رابطه ای است که در آن هر دو طرف برنده شوند و از بودن با تمام وجود لذت ببرند ، به شرطی که هیچ یک از آنها آسیب نبیند.

 

 

نشانه های یک رابطه سالم

۱٫ در یک رابطه سالم ، هر دو طرف می توانند آزادانه و صادقانه با شخص مقابل صحبت کنند.

۲٫ وجود فضای شخصی و رازداری یکی از نشانه های یک رابطه سالم است. عاشق بودن به معنای گذراندن هر دقیقه از زندگی با عشق نیست. در یک رابطه سالم ، هر دو طرف باید بتوانند علایق خاص خود را داشته باشند و وقت خود را با خود و دوستانشان بگذرانند.

۳٫ اختلاف نظر طبیعی است و در روابط سالم مشاجرات و اختلافات رخ می دهد. اگر اختلاف ندارید ، کار از بین رفته است.

۴- در روابط سالم ، افراد به طور مداوم اختلافات خود را حل می کنند و هرگز خود را تحقیر نمی کنند. آنها سعی می کنند یکدیگر را درک کنند.

۵- یکی از نشانه های روابط سازنده این است که افراد بیش از هر چیز وجود خود را دوست دارند و برای آن ارزش قائلند.

۶٫ رابطه ای که در آن فقط یک نفر تصمیم گیرنده باشد و دیگری چاره ای نداشته باشد می تواند آسیب زیادی وارد کند و به یک رابطه ناسالم تبدیل شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد اتصالات ناسالم کلیک کنید.

۷٫ زوج هایی که در یک رابطه سالم قرار دارند از بودن در کنار یکدیگر خوشحال هستند و زمینه اصلی رابطه آنها بر اساس شادی است.

۸- بعضی اوقات ممکن است احساس کنید که از همسر یا نامزد خود خیلی دور هستید یا وقت دیگری برای هم ندارید. این ممکن است به دلیل ویژگی های زندگی شما باشد اما مهم این است که معمولاً در زندگی با همسرتان احساس تعادل کنید.

۹٫ مهمترین چیز در یک رابطه سالم داشتن اعتماد و اطمینان به یکدیگر است. رابطه عاشقانه و صمیمانه بدون راز و ابهام است و زوجین در مورد طرف مقابل هیچ شکی ندارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد روابط دختر و پسر کلیک کنید.

به آنها کمک کنید تا یکدیگر را بشناسند

اولین قدم در هر رابطه عاطفی یا مهمترین قسمت آن شناخت شخصی است که دوستش دارید. وقتی می خواهید به شخصی که دوستش دارید هدیه دهید ، به آنچه او یا او دوست دارد فکر می کنید. بنابراین تا وقتی که خوب آن را نشناسید نمی توانید انتخاب درستی داشته باشید. هر کس براساس ویژگی های شخصیتی خود نیازهای متفاوتی دارد. برخی دوست دارند وقتی غمگین هستند با افرادی که دوستشان دارند باشند و برخی دیگر ترجیح می دهند موقتاً تنها باشند. بنابراین سعی کنید حریف خود را بشناسید و به او کمک کنید تا شما را بهتر بشناسد.

در مورد گذشته صحبت کنید

یکی از راه های شناختن او و نیازهای او ، وقت گذاشتن برای گفتگو درباره گذشته و تجربیات عاطفی و کار با خانواده و دیگران است. نیازی به ایجاد مصنوعی این وضعیت نیست. معمولاً هنگام صحبت در مورد گذشته یا دیگران خود به خود رخ می دهد. از این فرصت ها استفاده کنید. اگر به جزئیات توجه کنید می توانید احساسات و نیازهای او را درک کنید. ممکن است ایده خوبی باشد که آنچه را در یک دفترچه یادداشت می کنید یادداشت کرده و با خود مرور کنید.

انتظارات طبیعی یا مسئله دار در یک رابطه سالم

همه معمولاً در روابط عاطفی خود از شخص مقابل انتظار دارند. این انتظارات گاهی درست و طبیعی است ، گاهی مشکل ساز و غالباً از توهمات ناشی می شود.

۱- او دانای کل نیست ، شما هم نیستید

اگر به او احتیاج دارید که به رفتار او توجه کند ، مثلاً اگر نمی خواهید مدت طولانی در محل کار با شما با شما صحبت کند ، فقط به او بگویید. اگر شما همه چیز را نمی دانید ، طبیعی است که او آن را نمی داند. شما نمی توانید انتظار داشته باشید که او بدون هیچ اشاره ای نیازهای شما را بداند. به خاطر داشته باشید که علاوه بر تفاوت های جنسیتی ، افراد تفاوت هایی نیز دارند که ناشی از تجربیات گذشته است. تفاوت های زن و مرد را درک کنید و در روابط عاطفی خود در مورد آنها بحث کنید.

چگونه یک رابطه سالم داشته باشیم؟

۲- رابطه سلامتی همه می توانند تغییر کنند

وقتی با فرد جدیدی آشنا می شوید و به شخصیت و رفتار او علاقه مند می شوید ، معمولاً به رفتار و شخصیتی که در مورد او می دانید عادت می کنید و انتظار دارید همیشه اینگونه باشد. اما همه افراد در موقعیت های مختلف زندگی تغییر می کنند و گاهی در ایده های خود تجدید نظر می کنند.

تغییر شخصیت یا اعتقادات شما طبیعی است یا شما. اگر متوجه تغییراتی در او شدید ، به این معنی نیست که او دیگر به شما علاقه ای ندارد. در این مرحله ، شما باید با یکدیگر صحبت کنید تا بتوانید تغییر شرایط را مدیریت کنید و شرایط جدیدی در روابط خود ایجاد کنید. اما این بدان معنا نیست که شما می توانید یک رابطه ناسالم را با امید به تغییر بعد از ازدواج ادامه دهید.

۳- شما حق دارید متفاوت باشید

بعضی از زوج ها غیر واقعی انتظار دارند طرف مقابل به همه مواردی که به آنها علاقه مند است علاقه داشته باشد یا درست مثل خودشان رفتار کند. این انتظار غیرواقعی است زیرا حتی دوقلوهای همسان نیز متفاوت هستند. وقتی افراد در یک رابطه منافع خود را به یکدیگر تحمیل می کنند ، بیگانگی و شکست عشقی رخ می دهد. برای مناطقی که سلیقه مشترک ندارید برنامه ریزی کنید. اگر فوتبال را دوست ندارید ، باید صبر کنید تا او فوتبال ببیند یا بعد از اینکه با شما آمد تا فیلم مورد علاقه خود را ببینید ، هرچند که این فیلم را دوست ندارد ، اما مراقب باشید که یک طرف هم وزن نداشته باشد بسیار

۴- به خودتان فرصت دهید

برخی از افراد معتقدند که هنگام برقراری رابطه باید تمام مشکلات خود را در حضور شخصی که دوستش دارند و همچنین او حل کنند. اما به خاطر داشته باشید که افراد ، به ویژه مردان برای حل برخی از مشکلات خود باید مدتی تنها باشند و شما باید به خود و او فرصت دهید. تنهایی و فاصله کم از یکدیگر باعث می شود که خود را بهتر بشناسید و بتوانید ارتباط را از بیرون مشاهده کنید. هر از گاهی تنها بروید ، به تنهایی به کافه ، رستوران یا سینما بروید.

عوامل بیرونی رابطه را مدیریت کنید

دوستی ، محیط کار و خانواده بر روابط عاطفی فرد تأثیر می گذارد. بنابراین ، اگر می خواهید رابطه سالمی داشته باشید و تأثیر منفی عوامل خارجی را بر روابط خود کاهش دهید ، باید آنها را مدیریت کنید. تعیین مرزها به مدیریت این عوامل کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مرزها اینجا را کلیک کنید.

خانواده در یک رابطه سالم

یکی از مهمترین منابع عاطفی که تمام گذشته خود را در آن می گذرانید و شخصیت خود را شکل می دهید ، خانواده شماست. شما باید هنگامی که با فردی رابطه عاطفی برقرار می کنید ، از پیشینه خانوادگی وی اطلاع داشته باشید و وقتی در مورد خانواده شما صحبت می کنند با او همدلی کنید. یعنی به احساسات او نسبت به خانواده احترام بگذارید ، اما درگیر این احساسات نشوید. اگر او نسبت به یکی از اعضای خانواده احساس بدی دارد ، شما او را درک می کنید ، اما با خانواده او مانند او رفتار نکنید. شما در رابطه با آنها فردی مستقل هستید.

تأثیر دوستان در یک رابطه سالم

پس از برقراری ارتباط ، صحیح نیست که همه دوستان خود را تنها بگذارید یا فقط با کسانی که طرف مقابل در رابطه ای مانند شما علاقه مند هستند رابطه برقرار کنید. اگر رابطه ای دارید که به رابطه عاطفی شما آسیب نمی رساند اما احساس متفاوتی نسبت به دوست خود و طرف مقابل دارید ، می توانید با شفافیت و پذیرش و بدون پنهان کاری رابطه خود را با دوست خود ادامه دهید. وقتی دو نفر با هم رابطه عاطفی برقرار می کنند ، با افراد خارج از رابطه خود رابطه مستقلی دارند اما اولویت ها را برای حفظ ارتباط عاطفی خود تعیین می کنند.

مشاور خوب

کمک گرفتن از یک مشاور خوب در کنار روابط عاطفی خود ، که تاب آوری و سلامتی او برای شما مهم است ، می تواند به شما در رسیدن به اهداف کمک کند. می توانید از یک مشاور خانواده باتجربه کمک بگیرید. هر کسی در روابط شما به مهارتهایی نیاز دارد که متخصصان خانواده می توانند به پیشرفت مهارتهای ارتباطی شما کمک کنند.

منبع:
https://honarehzendegi.com/fa/رابطه-سالم-عاطفی

درباره‌ی میزبان مووی

حتما ببینید

خوردن کندر در بارداری از چند ماهگی باید خوردن کندر را شروع کرد؟

از چند ماهگی باید خوردن کندر را شروع کرد؟

مصرف بخور در دوران بارداری شاید خوانده باشید یا شنیده باشید که برخی از زنان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *